Ny mand i spidsen for division Jord, Kloak & Gartner: Jeg ser et kæmpe potentiale
Tidligere produktionsdirektør i G. Tscherning, Rune Holm Madsen, overtager styrepinden i CG Jensens division Jord, Kloak & Gartner, hvor han ser store muligheder inden for egenproduktion og internt samarbejde.
”Jeg ser for mig, at vi skal ud og erobre verden. CG Jensen er et godt firma, der står for høj faglighed og ordentlighed – og som tilmed kan levere en høj grad af egenproduktion i både division Jord, Kloak & Forsyning samt i hele CG Jensen. Det betyder, at vi kan hjælpe kunderne med stort set hvad som helst”, siger Rune Holm Madsen.
Rune Holm Madsen kommer med en solid ledelseserfaring. Han har været produktionsdirektør hos G. Tscherning A/S gennem de sidste syv år, hvor han har haft ansvaret for anlægs- og byggepladsarbejder, og før det har han arbejdet 16 år i NCC, de sidste to år som produktionsdirektør i enheden beton og råhus.
”For mig er det vigtigt at skabe et godt samarbejdsklima – både internt og eksternt. Og så har jeg altid godt kunnet lide det med egenproduktion. Jeg kan godt lide den direkte relation til håndværkerne fremfor at være styringsentreprenør, og jeg kan godt lide, at vi har vores egne maskiner. Det er også det, der gør CG Jensen spændende for mig”, siger Rune Holm Madsen, der ser et stort potentiale i, at der nu står CG Jensen på ryggen.
”Når jeg taler med folk i branchen, så fornemmer jeg en stor faglig respekt omkring CG Jensen. Hertil kan man regne med, at folk opfører sig ordentligt, og man kan regne med det, man aftaler. Det er tillidsbaseret – og det er også det, jeg selv gerne vil stå for”, siger Rune Holm Madsen, der desuden glæder sig til at bidrage til den transformation, CG Jensen er i gang med.
”Jeg glæder mig også til at være med til at videreudvikle den bæredygtige forretning. Det er min oplevelse at CG Jensen gør et godt stykke arbejde, og det glæder jeg mig til at være en del af.”
Rune Holm Madsen indtræder i rollen som ny divisionschef for CG Jensens division Jord, Kloak & Gartner den 4. august. I den første periode vil det ske i et parløb med den afgående divisionschef Kenneth Møller.
Bag om Rune Holm Madsen
• Uddannet ingeniør fra Aarhus Universitet i 2001
• 49 år gammel
• Far til tre og samlevende med Annette
• Oprindeligt fra Vejen i Jylland, bor nu i Hørsholm
• Spiller padel i sin fritid










